Vajinoplasti

Vajinoplasti Fethiye, Muğla, Marmaris

Tarihten beri süregelen güzel kalma ve genç kalma isteği kadınları peşinden sürükleyen bir istektir.  Bu isteği gerçekleştirmek içinse her yolu deneyen kadınların güzellik anlayışı ise bulundukları döneme göre değişiklik göstermektedir. Moda gibi değişimlere açık bir durumda olan güzellik algısı ise dönemsel olarak değişmektedir. Kişinin karakterinden kültürel yapısına göre değişebilen güzellik algısı vücudun farklı bölgeleri için aynı değildir. Toplumsal normlara bağlı olarak genital bölge gibi alanlardaki sorun ve problemlere çözüm aramak ayıp, günah olarak adlandırılabilmekteydi. Bu nedenle, geçmişteki vajina sarkıklığı, dudakların büyük olması veya kızlık zarı dikimi gibi konular kadınların yaşantılarını olumsuz etkilemiş ve bu sorunlarla kadınlar başbaşa kalmıştır. Günümüzde tabularını yıkan kadınlar ise güzelliği genel olarak derecelendirmekte ve vücutlarındaki tüm hatlarda güzel olmak istemektedirler. Estetik operasyonlara ihtiyacın oluşuyla da günümüzde çeşitli uygulamalarla tanışmış ve bu uygulamalar sonucunda tıbbi alandaki gelişmelere şahit olmaktayız. Genital bölge estetiği de bu gelişen tıptan nasibini almakta ve kadınlara yepyeni bir hayatın kapısını aralamaktadır. Cinsel organından hoşnut olmayan ve buna bağlı olarak cinsel hayatı olumsuz etkilenen tüm kadınlara yapılan vajina estetiğinde çeşitli konular ele alınır. Ele alınan konulardan birisi ise vajinoplasti operasyonudur. Doğuma veya hormonal bozukluklara bağlı olarak vajinanın sarkması, bollaşması veya genişlemesi olarak şikayet edilen her durumda vajinoplasti ameliyatı yapılır. Bu yazımızda ise, vajinoplasti öncesi ve sonrası hakkında bilgi sahibi olabilecek, vajinoplasti nediri tam anlamıyla kavrayabilecek ve vajinoplasti hakkında genel bilgiye sahip olabileceksiniz.

Vajinoplasti Nedir?

Vajina daraltma operasyonu olarak da adlandırılan vajinoplasti ameliyatı genital bölge estetiği uygulama alanları arasında yer alır. Vajinoplasti vajinanın ilk haline yeniden döndürülmesinin amaçlandığı bir ameliyattır. Yani, çok sayıda doğumun ya da diğer durumların hiçbir öneminin olmadığı vajinoplasti ameliyatında genişleyen vajina toparlanır ve daraltılır. Doğum yapmış kadınlar tarafından sıklıkla hissizlik ve zevk almama gibi sebeplerle başvurulan vajinoplasti ameliyatı cinsel hayatın sürdürebilirliği açısından önemli bir ameliyattır. Erkek ve kadın içinde zor durumlara sebep olan vajina bolluğu vajinoplasti ameliyatı ile kolayca çözümlenebilmektedir.

Vajinoplasti ameliyatı genişleyen vajinal dokunun alınmasıyla başlamaktadır. Vajinanın çevresinde yer alan yumuşak doku ve kaslar da sıkıştırıldığında vajinoplastinin temel amacı gerçekleşmiş olur. Büyük dudakların varlığında ya da sarkmasında da kombin ameliyat olarak zaman zaman vajinoplasti gerçekleştirilmektedir.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Vajinoplasti ameliyatında karından hiçbir kesi yapılmaz. Vajen bölgesinden yapılan vajinoplasti ameliyatı ortalama 40 ila 50 dakika sürebilmektedir. Bu süreye kombin ameliyatlar dâhil olursa elbette süre de uzayacaktır. Vajinoplasti’de vajinanın girişi ve 3-4 cm iç alan daraltılır ve dikiş atılır. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılacağından yeniden dikişlerin alınmasına gerek olmayacaktır. Genel anestezi altında yapılan vajinoplasti ameliyatı riskli bir ameliyat değildir. Enfeksiyon riskini zaten doktorunuz göz önünde bulundurarak gerekli müdahaleleri ve ilaçları sağlayacaktır. Ameliyat sonrasında 2 hafta boyunca vajinal akıntı görülmesi ameliyatın etkilerinden olup tehlikeli bir durumun varlığını işaret etmez. Operasyondan sonraki 6. Haftada doktor kontrolüne gelir ve muayenenizi olursunuz. Muayene esnasında her şeyin yolunda olduğuna karar veren doktorunuz size cinsel ilişkiye başlayıp başlamamanız konusunda direktifler verecektir.

Vajina daraltma operasyonu sonrasında hamile kalınır ise sezeryan doğum yapması hastaya bildirilir. Normal doğumu seçerse yapılan operasyondaki vajina sıklığı kaybedilebilir. Bu nedenle,  vajinoplasti sonrasında doğum yapacaksanız sezeryan doğumu tercih etmelisiniz.

Vajina Daraltma Operasyonu Neden Yapılır?

Vajinoplasti ameliyatları birçok sebeple yapılabilse de temel sebep hastaların cinsel hayatlarındaki tatminsizliktir. %90 oranında cinsel hayatlarında zevk almamaktan şikayet eden erkek ve kadın danışanlarımız bu ameliyatı cinsel ilişkiden eksisi gibi zevk almak için yaptırırlar. Cinsel açıdan hazzı arttıran vajina darlığı bu nedenle hem erkek hem de kadınlar için çok önemlidir. Bu nedenle gevşeyen ve sarkan vajinanın sıkılaştırılması vajinanın daralmasını sağlayacaktır.

Vajinoplasti ameliyatının bir diğer nedeni ise cinsel ilişki esnasında duyulan seslerdir. Kadın ve erkeği oldukça rahatsız edebilen sesler kimisini rahatsız etmemektedir. Takıntı haline gelen veya konsantrasyonu bozan bu sesler vajina gevşekliğinde ve esnekliğin kaybında ortaya çıkar. Vajina daraltma operasyonu sayesinde bu seslerden de kurtulmak mümkündür.

Vajinoplasti ameliyatı cinsel hazzı arttırmak için yapılan bir ameliyat türü olarak bilinse de sağlığı tehdit eden durumlar içinde yapılan bir ameliyattır. İdrar torbası ve bağırsakların sarkmasının düzeltilmesi konusunda oldukça başarı sağlayan vajinoplasti ameliyatı hem cinsel yaşantıyı hem de fizyolojik olarak organların çalışmasını düzenleyecektir.

Doğum izlerinin onarılması ve ağrılı cinsel ilişkinin düzeltilmesi konusunda da vajinoplastiye başvurulabilir. İyileşmesi tam anlamıyla tamamlanmayan izleri ve doğum izleri de vajinoplasti de çözüme kavuşturulur.

  • Doğum yapmamış kişiler vajina daraltıcı operasyonlara başvurabilir mi?

Doğum yapan ya da yapmayan tüm kadınlar vajinoplasti ameliyatı olabilir. Cinsel ilişki kaynaklı olarak da gelişen genişleme de bu operasyon ile çözümlenebilmektedir.

  • Vajina estetiği ardından hastanın dikkat etmesi gereken konular nelerdir?

Genital bölge bilindiği üzere tehlikelere açık bir alan ve bu alanların korunması gerekiyor. Vajinoplasti gibi önemli bir operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi ise kişisel hijyen olacaktır. Vajinoplasti sonrası pansumanlar düzenli yapılmalı ve doktorun vereceği tüm ilaçlar zamanında ve dozajında tüketilmelidir.

  • Vajina estetiği sonrası banyo ne zaman ve nasıl yapılır?

Vajina daraltma gibi çeşitli operasyonlar sonrasında duş alma konusu hastaların en çok merak ettiği konulardan birisidir. Vajinoplastiden sonra duş içinse 1-2 gün beklenmesi uygundur. Duş için de belirli kurallar vardır. Vajinal duş asla yapılmamalı ve küvette yatılmamalıdır. İlk birkaç gün sıcak su teması çok önerilmez. Ayakta bir süre yıkanma pozisyonuna devam edilmeli ve doktor onayından sonra jakuzi, küvet gibi tercihlerinize göre duş almaya devam edebilirsiniz.

  • Vajina daraltma estetiği yaptırdıktan cinsel ilişkide ne zaman bulunabilirim?

Vajinadaki genişlemeyi veya diğer sorunları ortadan kaldırmayı amaçlayarak yapılan vajinoplasti ameliyatında belirli bir süre cinsel diyet uygulanır. 1 ila 1,5 ay vajinanın yenilenmesi ve ameliyatın etkisinin ortaya çıkması için uygun bir süredir. Yine de doktorunuz size ne zaman ilişkiye gireceğiniz konusunda en doğru bilgiyi verecektir.

Vajinoplasti Ücretleri Ortalama Ne Kadardan Başlıyor?

Fethiye’de vajinoplasti için tüm genital bölge estetiği uygulamaları mevcuttur. Vajinoplasti öncesi ve sonrası farkını hissedeceğiniz en iyi teknolojik cihazlarla uygulamalar yapan inekolojik estetik alanında özel eğitimli ve tecrübeli doktorunuzu seçip ön muayenenizi olmalı ve daha sonra sorununuza en iyi çözüm önerisini alarak fiyat bilgisine de sahip olabilirsiniz. Dilediğiniz zaman arayarak randevunuzu gönül rahatlığıyla oluşturabilir ve yüz yüze görüşerek  detaylı bilgiye erişebilirsiniz. Yapılacak ameliyatın tekniğine, ve kombin ameliyatlara göre değişen vajinoplasti ücretleri için en net bilgiyi muayene olduktan sonra alabilirsiniz. SGK kurumunun estetik ameliyat olması gerekçesiyle karşılamadığı vajinoplasti ücretleri özel sigortalar tarafından da karşılanmamaktadır. Bu sebeple özel ameliyat olarak değerlendirilmekte ve buna göre ücretlendirmeler belirlenmektedir.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi