Rahim Filmi (HSG) Fethiye, Muğla, Marmaris

Rahim filmi Fethiye, uterus olarak bilinen rahmi ve fallop tüplerini incelemek, bu organları detaylı bir şekilde görüntülemek için yapılan tanılama işlemidir. Rahim filmi tamamen ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir ve dakikalar içerisinde tamamlanmış olur. Rahim filmi sonuçları da genelde aynı gün çıkar. Yazımızın devamında ‘’Rahim filmi nasıl çekilir?’’, ‘’Rahim filmi ne zaman çekilir?’’, ‘’Rahim filmi sonuçları ne zaman çıkar?’’ ve ‘’Rahim filmi neden çekilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Fethiye rahim filmi uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Rahim Filmi Nedir?

Rahim filmi, halk arasında HSG veya ilaçlı rahim filmi olarak da bilinen, rahmin incelenmesi için yapılan uygulamadır. Bu uygulamanın en temel amacı rahimdeki yapısal bozuklukları, hastalıkları teşhis etmek; rahmi ilgilendiren şikayetleri değerlendirmektir.

Rahim Filmi Neden Çekilir?

Rahim filmi, rahmin ve fallop tüpleri olarak bilinen yapıların incelenmesi için gerçekleştirilir. Rahim filmi sayesinde bahsi geçen organ ve dokular dikkatli bir şekilde incelenebilir. Dolayısıyla da bu organlardaki yapısal bozukluklar ve hastalıklar teşhis edilebilir. Rahim filmi kısırlık nedenlerinin araştırmasının temel testlerinden biri olmakla birlikte; adet düzensizliği, rahim içi yapışıklık ve doğuştan olan rahim anomalilerinin: septum, zar, çift rahim ve sonradan olan polip, miyom, adenomiyozis gibi hastalıkların araştırması için de çekilebilmektedir.

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

Rahim filmi, adet kanamaları son bulduktan yaklaşık 2 ile 5 gün içerisinde çekilebilir. Adet kanamaları sırasında rahim duvarı incelir ve incelemeye müsait bir yapı kazanır. Bu yüzden de bahsi geçen süre aralığında rahim filmi ile son derece etkili bir görüntüleme yapılabilir. Bununla birlikte bu süreçte işlemden 2 gün sonra ilişki serbest olur; o ay gebe kalınmasında da sakınca yoktur.

Rahim Filmi Tehlikeli Mi?

Rahim filmi, görece güvenli bir tanılama uygulamasıdır. Rahim filmi sırasında rahmin görüntülenebilmesi için x ray yani röntgen ışınları kullanılmaktadır. Bununla birlikte işlem sırasında kullanılan radyasyon dozu son derece küçüktür ve bireye zarar vermemektedir. Hatta günümüzde, gitgide modernleşen rahim filmi makineleri sayesinde radyasyon dozu çok daha aşağıya çekilmiştir. Bahsi geçen konu dışında, rahim filmi çekilirken farklı risklere veya tehlikelere neden olabilecek bir işleme de başvurulmamaktadır. Dolayısıyla da rahim filmi tehlikeli bir uygulama değildir. 

Rahim Filmi Ağrılı Mı?

Rahim filmi çekilirken veya rahim filminin hazırlık sürecinde bireyin ağrı hissetmesine neden olabilecek bir işlem gerçekleştirilmez. Yani rahim filmi uygulaması genelde ağrısız bir şekilde gerçekleşir. Yalnızca vajina duvarlarını ayırmak için kullanılan spekulum isimli alet, vajinada hafif bir baskı hissine yol açar. İlaç rahim içerisine verilirken de hasta hafif adet benzeri kramplar hissedebilir. Bunun haricinde işlem genel olarak ağrısız olup; herhangi bir mutlak anestezi uygulamasını gerektirmemektedir. Bu bilgiler ışığında; hasta konforu açısından sedasyon ile anestezi altında rahim filmi çekilmesi de bir tercih sebebi olabilir.

Rahim Filmi Çekimi Ne Kadar Sürer?

Rahim filmi çekimi genellikle 5 ile 15 dakika içerisinde tamamlanmış olur. Aslında rahim filmi çekim işlemi çok daha kısa sürelidir. Bununla birlikte uygulamanın hazırlık aşaması, bahsettiğimiz sürenin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Hazırlık aşaması tamamlandığında asıl rahim filmi çekme işlemi dakikalar içerisinde tamamlanmaktadır. Doktorunuz konu hakkında sizi daha detaylı olarak bilgilendirecektir.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi, birisi hazırlık aşaması ikincisi ise uygulama aşaması olan iki farklı aşama şeklinde yapılmaktadır.

Rahim filminin hazırlık aşamasında hasta uygulama hakkında bilgilendirilir. Daha sonra ise hastaya uygun bir hasta önlüğü verilir. Bu işlem sonrasında vajina bölgesi özel solüsyon ile temizlenir. Ardından da vajinal duvarlar, spekulum ile aralanır. Hazırlık aşamasının son kısmında rahim içerisine, oradan da tüplere ve karın boşluğuna ulaşan radyoopak bir sıvı verilir. Rahim filminin ilaçlı rahim filmi olarak bilinmesine neden olan sıvı budur.

Bahsi geçen hazırlık aşaması son bulduktan sonra ise rahim filmi röntgen ile kısa bir sürede çekilir. Rahim filmi çekildikten sonra hastaya genital bölgesini temizlemesi için gerekli araçlar verilir. Rahme verilen sıvı, gün içerisinde vajinadan gelebilir. Bu yüzden gün boyunca hijyenik ped kullanılması tavsiye edilir.

Rahim Filmi Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Rahim filmi sonuçları, uygulamayı takip eden dakikalar içerisinde belli olur. Ancak laboratuvarın yoğunluğuna ve benzer etmenlere göre bu sürede bazı değişiklikler meydana gelebilir. Uygulamadan sonra doktorunuz sonuçların ne zaman çıkacağı hakkında sizi bilgilendirecektir. Sonuçlar çıktıktan sonra ise rahim filmi sonuçlarınızı özel olarak değerlendirecek ve sizi bu sonuçlar hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir.

Fethiye Rahim Filmi Fiyatları 2023

Fethiye rahim filmi fiyatları, uygulamanın detaylarına, anestezi ve benzer etmenlere göre belirlenebilmektedir.

Doktora Sorun!
Call Now Button