Kızlık Zarı Dikimi Fethiye, Muğla, Marmaris

Kızlık zarı dikimi Fethiye, kızlık zarının kalıcı veya geçici olarak onarılması için yapılan ve tıp dilinde himenoplasti ismiyle de bilinen, küçük kapsamlı bir cerrahi işlemdir. Bu uygulama sayesinde kızlık zarı, bir sonraki cinsel ilişkide yeniden yırtılacak ve kanayacak şekilde tamir edilebilir. Yazımızın devamında ‘’Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?’’, ‘’Kızlık zarı dikimi nedir?’’ ve ‘’Kızlık zarı kanaması nasıl olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Fethiye kızlık zarı dikimi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Kızlık Zarı Nedir? Kızlık Zarı Kanaması Nasıl Olur?

Kızlık zarı vajenin 1-2 cm iç kısmında yer alan, farklı yapıda ve şekilde olabilen bir dokudur. Kızlık zarı diğer adıyla hymen vajen girişini daraltır ama tamamen kapatmaz. Kızlık zarının vajeni daraltma derecesine göre ilişki sırasında kızlık zarı kanama miktarı değişebilir. Eğer kızlık zarı vajeni çok daraltmışsa çok kanama olurken, vajeni daraltmıyorsa yani halk arasında esnek kızlık zarı varsa kızlık zarı kanaması hiç olmayabilir. Kızlık zarı kanaması zarın tipine göre 1-2 damla da olabilir, 3-4 gün süren ped kullanmayı gerektirecek kadar çok da olabilir. Çok nadiren himen tamamen kapalı olabilir buna tıbbi olarak imperfore himen denilir. Bu durumda genç kız adet olamaz. Adet kanı vajende ve rahim içinde birikir. İmperfore himen tanısı ultrason ile kolaylıkla koyulabilir. İmperfore himende kızlık zarının yırtılması cerrahi olarak gerçekleştirilir.

Kızlık Zarı Bozulması (Yırtılması) Nasıl olur?

Özellikle bizim gibi muhafazakâr toplumlarda büyük bir öneme sahip olan kızlık zarının bozulması ile ilgili genç kızların kafasını meşgul eden birçok soru vardır. “Kızlık zarı bozulunca kanar mı? Kızlık zarı bozulunca acır mı? Kızlık zarı kanaması kaç gün sürer? Kızlık zarı dikimi fiyatları ne kadar? Gibi… Öncelikle kızlık zarı bozulması cinsel ilişki ile, sert bir cisimin içeri girmesi ile veya sert düşmeler sonrası olabilir. Ancak ufak tefek düşmelerle veya sürtünme ile kızlık zarı bozulmaz. Kızlık zarı kanaması kızlık zarının tipine göre az ya da çok olabilir. Kızlık zarı bozulunca normalde acı olmaz. Ama genç kız kendini kasarsa ve ön sevişme olmadığı için o bölge kuru olursa ilişki sırasında ağrı olabilir. Kızlık zarı bozulmasının daha az kanamalı ve daha az ağrılı olması için mutlaka ilişki öncesi ön sevişme olması gerekir ve bireyin pelvik taban kaslarını istem dışı kasmaması gerekir. Bu şekilde kızlık zarı yırtılması acımaz ve çok kanama olmaz.

Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

Bazı sosyolojik, hukuki ve tıbbi nedenler nedeniyle kızlık zarı muayenesi yapmak gerekebilir. Kızlık zarı muayenesi için hiçbir alet kullanmadan, sadece gözle muayene yapılır. Bilinenin aksine kızlık zarı normalde dışardan bakınca görünmez. O yüzden kızlık zarı muayenesinde ancak iç dudaklar aralanarak kızlık zarı muayene edilebilir. Kızlık zarı muayenesi litotomi pozisyonunda jinekolojik masada yapılan ağrısız bir muayene çeşididir. Bu uygulama yalnızca bireyin, hiçbir baskı altında kalmadan rıza vermesi ile yapılabilir. Aksi takdirde bu gibi uygulamaların gerçekleştirilmesi yasal değildir. Bu uygulama kadın doğum uzmanı tarafından yapılır.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kadınlar üzerindeki toplum baskısından dolayı kızlık zarı dikimi uygulanmaktadır. Kızlık zarı dikimi halk arasında, kızlık zar dikimi, zar diktirmek, zar dikimi, kızlık zarı tamiri, kızlık zarı onarımı, kızlık zarı dikimi, hymenoplasti veya himenoplasti şeklinde adlandırılmaktadır.

Kızlık zarı dikimi iki yöntemle yapılmaktadır. Bunlar “Kalıcı kızlık zarı dikimi” ve “Geçici kızlık zarı dikimi” yöntemleridir. Bu yöntemlerin uygulanış şekli, hasta seçimi ve kızlık zarı dikimi fiyatları arasında farklar vardır. Kızlık muayenesi sonrası hangi hastaya hangi kızlık zarı dikim yönteminin uygun olduğuna karar verilir.

Kızlık zarı dikimi operasyonlarından önce kızlık zarı muayenesini yapılır. Kızlık zarı muayenesinin amacı kızlık zarı türünün belirlenmesi ve kızlık zarı dikimi operasyonunda hangi yöntemin seçileceğine karar verilmesidir. Daha sonrasında kızlık zarı dikiminin (kızlık zarı tamiri, kızlık zarı onarımı) hangi anestezi yöntemi ile yapılacağına hasta ile beraber karar verilir. Kızlık zarı dikimi basit ve kısa süreli bir işlem olduğu için genelde lokal anestezi yöntemi tercih edilir. Ancak ameliyat korkusu olan veya kızlık zarı tamirini tamamen uyuyarak yaptırmak isteyen hastalarda genel anestezi de tercih edilebilir. Lokal anestezi ile kızlık zarı onarımı yapıldığında hasta o bölgedeki dokunmaları hisseder ama ağrı kesinlikle hissetmez. Ayrıca işlem bittikten sonra o bölgede hala lokal anestezinin etkisi devam ettiği için hiç ağrı hissetmez. Kızlık zarı dikiminde anestezi şekline karar verirken anestezi uzmanının da görüşü alınmalıdır. Çünkü bazı medikal problemlerde hastanın genel anestezi alması sakıncalı olabilmektedir.

Kızlık zarı muayenesinin ardından kızlık zarı onarımı yapılacak yöntem ve anestezi şekline karar verildikten sonra işlem için bir tarih planlanır. Kalıcı kızlık zarı dikiminde operasyon gününün bir önemi yoktur. Sadece adet bitimini takiben yapılması yeterlidir. Ancak geçici kızlık zarı dikimi, cinsel birleşmeden en az 3 gün önce yapılması gereken bir operasyondur. Geçici kızlık zarı dikimini takiben 1 hafta içinde ilişkinin olması gerekir. Bir haftadan sonra dikişler eriyeceği için yırtılma ve kanama görülmeyebilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi ise ilişkiden en az 2-3 ay önce yapılmalıdır. Kalıcı kızlık zarı dikiminde süre sınırı yoktur. İşlemden 10 yıl sonra da ilişki olduğunda kanama olacaktır.

Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri Nelerdir?

Flep yöntemi ile yapılan kalıcı kızlık zarı dikimi (himenoplasti) ortalama 30 dakika sürmektedir. İşlem muayenehane veya hastane şartlarında yapılabilir. Kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrası hasta hemen evine gidebilir ve günlük hayatına dönebilir. Sadece kızlık zarı dikiminden sonraki 1 hafta boyunca ağır spor, ağırlık kaldırma veya bisiklete binme gibi bacakların açılmasını gerektirecek veya ameliyat alanına direk bası uygulayabilecek aktivitelerden uzak durulması önerilir. 1 hafta sonraki kontrolde, iyileşmenin durumuna hastalar iyileşmeden sonraki dönem ve kontrolleri hakkında bilgilendirilir.

Kızlık Zarı Dikimi Hangi Dönemde Yapılmalıdır?

Geçici kızlık zarı dikimi herhangi bir dönemde yapılabilir. Ancak kalıcı kızlık zarı dikimi için adet bitiminde işlemi yapmak tercih edilir. Çünkü; kalıcı kızlık zarı dikimini takiben hasta adet gördüğünden ameliyat bölgesi ıslak kalacağı için enfeksiyona yatkınlık oluşabilmektedir. Bu da yara iyileşmesini bozabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kızlık zarı dikimi yorumları okunduğunda en çok merak edilen konulardan biri de kızlık zarı dikimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenlerdir. Başarılı kızlık zarı dikimi için en önemli faktör, cerrahi tekniktir. Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı dikimi cerrahi teknik açısından en başarılı yöntemdir. Çünkü flep yönteminde bölgenin kanlanması ve beslenmesi bozulmamakta, dolayısıyla yara yerinde açılma gibi komplikasyon görülme riski çok çok azalmaktadır. Kızlık zarı dikimi başarısını etkileyen en önemli diğer faktör ise yara yerinin enfeksiyon kapmamasıdır. Bunun için profilaktik antibiyotik uygulaması, pansuman, o bölgenin kuru ve temiz kalması çok önemlidir. Bu iki faktöre dikkat edildiğinde kalıcı kızlık zarı dikimi başarılı bir yöntemdir. Steril şartlarda işlem gerçekleşmekte, sonrasında da profilaktik antibiyotik ve pansuman ile bölgenin temiz kalması sağlanmaktadır.

Kızlık zarı dikimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler;

  • Tercihen ilk gün banyo yapılmaması
  • Sonraki bir hafta içinde ayakta duş alınması,
  • İlk 1-2 hafta havuza, denize girilmemesi,
  • Ortak kullanım tuvaletlerine gidilmemesi,
  • İlk 1 hafta dar pantolon giyilmemesi ve pamuklu iç çamaşırı tercih edilmesidir.

Kızlık zarı dikimi sonrası reçete edilen doku dezenfektanı ve kremlerinin ilk 1 hafta günde 2 kez kullanılması, verilen düşük doz koruyucu antibiyotiğin ihmal edilmemesi yara dokusunun iyi iyileşmesi acısından önemlidir.

Kızlık zarı diktirme sonrası ağrı kesici ihtiyacı genelde olmamakta, kızlık zar onarımı sonrası aynı gün birkaç saat içerisinde normal rutin hayatınıza dönüş mümkün olmaktadır. Kızlık zar dikimi başarısı ancak; doğru cerrahi teknik, steril koşullarda yapılan operasyon, operasyon sonrası temiz yara bakımı ile garantilidir. Kızlık zarı dikimindeki amaç; cinsel ilişki ile kanama oluşmasının sağlanmasıdır. Bu nedenle bu hassas konuda yara yeri bakımı konusunda bilgi sahibi olmanız, zar dikimi operasyonundan sonra bilgilendirilmeniz önemlidir.

Kızlık Zarı Dikimi Partner Tarafından Anlaşılır Mı?

Doğru teknik ve yöntem ile yapılan kızlık zarı dikimi düzgün yara iyileşmesi sonucu kesinlikle partneriniz veya başka biri tarafından anlaşılmaz.

Kızlık Zarı Birden Fazla Kez Onarılabilir Mi?

Kalıcı kızlık zarı dikimi sayesinde kızlık zarı birden fazla onarılabilir. Hatta defalarca dahi kızlık zarı tamir edilebilir, yeniden kızlık zarı yapılabilir. Ancak işlem sayısı arttıkça operasyonun zorluğu ve komplikasyonları artmaktadır. En önemli komplikasyon ise tekrar tekrar kızlık zarı dikildiğinde kötü yara iyileşme riskinin artmasıdır.

Fethiye Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2024

Fethiye kızlık zarı dikimi fiyatları ve kızlık zarı onarımı ücreti, uygulamanın detaylarına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!
Call Now Button