Menopoz Tedavisi Fethiye, Muğla, Marmaris

Menopoz tedavisi Fethiye, menopoza giren kadınlarda ortaya çıkan sağlık risklerini önlemek, kadınların şikayetlerini sonlandırmak ve hayat kalitelerini yükseltmek amacıyla yapılan özel bir tedavidir. Yazımızın devamında ‘’Menopoz tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Menopoz tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Menopoz tedavisi neden yapılır?’’ ve ‘’Menopoza girme belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Fethiye menopoz tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Menopoz Tedavisi Nedir?

Menopoz tedavisi, bireyin genel sağlığını ve cinsel yaşamını olumsuz etkileyen şikayetleri gidermek, olası sağlık risklerini önlemek için yapılan tedavidir. Menopoz tedavisi kapsamında hastanın hormon dengesini yeniden kurmak için hormon replasmanı tedavisi yapılabilir. Aynı şekilde cinsel sağlığını düzenlemek için de birtakım medikal uygulamalar gerçekleştirilebilir. Böylece bireyin yaşam kalitesi yeniden arttırılır.

Menopoz Tedavisi Neden Yapılır?

Menopoza giren kadınların bedeninde pek çok değişim meydana gelir. Bu değişimlerin önemli bir kısmı, hormonal bozukluk nedeniyle görülür. Menopoz tedavisi, bu hormon bozukluğunu gidermek ve böylece bireyin deneyimlediği şikayetleri azaltmak amacıyla yapılır. Aynı şekilde menopoz döneminde, kadınların bazı hastalıklara yakalanma riskleri daha fazladır. Menopoz tedavisi sayesinde bu risk de azaltılabilir.

Menopoza Girme Yaşı Kaçtır?

Menopoza girme yaşı ülkemizde 45 ila 48’dir. Bununla birlikte bu yaş aralığı dünya genelinde 45 ila 55 civarındadır. Bireyin menopoza girme yaşını etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörlerin bazıları genetik temelli, bazıları gelişimsel ve bazıları ise çevresel temellidir. Eğer birey 40 yaşından önce menopoza girerse bu durum erken menopoz olarak isimlendirilir. Genellikle bir hastalık nedeniyle ortaya çıkar.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Sıcak basması.
  • Gece terlemesi.
  • Adet düzensizliği veya adet kanamasının tamamen kesilmesi.
  • Sinirlilik hali.
  • Depresyon ve kaygı hali.
  • Vajinal kuruluk.
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı.
  • Vajina genişlemesi.

Menopoz belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Bahsi geçen menopoz dönemi belirtileri ve bu belirtilerin şiddetleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Menopoz Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Menopoz tedavisi kapsamında gerçekleştirilen hormon replasmanı tedavisi ve birtakım genital bölge gençleştirme uygulamaları sayesinde bireyin sahip olduğu şikayetler giderilebilir. Özellikle de bahsetmiş olduğumuz genital bölge gençleştirme uygulamaları bireyin cinsel yaşamı ile ilgili deneyimlediği şikayetleri gidermekte son derece etkilidir. Bu da bireyin yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olmaktadır.

Menopoz Tedavisi Bitkisel Olarak Yapılabilir Mi?

Menopozun bitkisel bir tedavisi yoktur. Bireyin menopoza girme yaşı bitkisel kürlerle değiştirilemez veya bu bitkisel kürler bireyin menopoz boyunca deneyimlediği şikayetleri ortadan kaldıramaz. Çünkü menopoz sürecinde bedende ciddi hormonal değişimler meydana gelir. Bu hormonal değişimler yalnızca kadın doğum doktorları tarafından gerçekleştirilen, bilimsel ve güvenilir tedaviler ile kontrol altına alınabilir. Ayrıca bitkisel içerikli uygulamalar bireylerde son derece ciddi ve hayati tehlikeye yol açabilen anafilaktik şok gibi alerjik reaksiyonlara yol açabilirler. Bu yüzden tercih edilmemeleri önemle tavsiye edilir.

Menopoz Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Menopoz tedavisi süresi, hastanın şikayetlerinin ne kadar zamandır devam ettiğine ve ne zaman sonlanacağına göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden net bir süreden bahsetmek mümkün değildir. Doktorunuz menopoz tedavisi boyunca şikayetlerinizin değişimini göz önünde bulundurarak tedavinin detaylarını belli aralıklarla yeniden planlayacaktır. Bu süreçte bedeninizin tedaviye verdiği cevap da göz önünde bulundurularak tahmini tedavi süresi hesaplanacaktır.

Menopoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Menopoz tedavisi, hormon replasmanı adı verilen özel bir uygulama ile yapılır. Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi menopoza giren kadınların östrojen ve progesteron hormonlarının dengesinde bozulmalar meydana gelir. Bu bozulmalar da bireyin dişi üreme sistemi organlarının işleyişini ve sağlığını olumsuz etkileyebilir. Hormon replasmanı tedavisi kapsamında reçete edilen ilaçlar, bahsi geçen hormon dengesinin yeniden kurulmasına yardımcı olurlar. Böylece menopoz döneminde ortaya çıkabilecek ciddi hastalıklar da önlenebilir ve bireyin yaşam kalitesi arttırılabilir.

Bunlara ek olarak menopoz döneminde kadınların cinsel yaşamları ile ilgili deneyimledikleri sorunlara yönelik de tedaviler gerçekleştirilebilir. Bu tedaviler arasında lazerle vajina daraltma, O noktası büyütme (orgazm aşısı) ve G noktası büyütme işlemleri yer almaktadır. Konu hakkında bilgi almak için bu yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca lazerle menopoz tedavisi isimli yazılarımızda da konu üzerine kapsamlı bilgi bulabilirsiniz.

Fethiye Menopoz Tedavisi Fiyatları 2024

Fethiye menopoz tedavisi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişebilir.

Doktora Sorun!
Call Now Button