Miyom Tedavisi Fethiye, Muğla, Marmaris

Miyom tedavisi Fethiye, rahim içerisindeki kas hücrelerinin anormal bir şekilde çoğalması ile meydana gelen miyomların, tedavi edilmesi amacıyla yapılan uygulamadır. Yazımızın devamında ‘’Miyom tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Miyom tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Miyom belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Miyom tedavisi nedir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Fethiye miyom tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Miyom Tedavisi Nedir?

Miyom kadınlarda en sık görülen sorunlardan birini oluşturmaktadır. Bunlar, rahim dokusundan kaynaklanan ve rahim şeklinin dışına taşan iyi huylu kitlelerdir. Miyomların ortaya çıkmasında genetik yatkınlığın önem taşıdığı bilinmektedir. Hastaların çoğunda birden fazla miyomun olduğu görülür. Östrojen, miyomların büyümesine neden olduğu için özellikle üreme çağında, hamilelik döneminde büyüdükleri gözlenmektedir. Menopoz döneminde ise eğer hasta hormon ilacı kullanmıyorsa genellikle küçülmektedir. Miyomlar, rahimdeki yerleşimlerine göre de farklılaşır ve rahim içi astar dokuya doğru büyüyebildikleri gibi rahim içi kas dokusunda da yer alabilir. Ayrıca, rahim dışına doğru büyüyen miyomlar ve saplı miyomlar da kadınlarda görülebilir. Bunun dışında yumurtalık bölgesinde gelişen miyomlar da olabilmektedir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyomların büyük çoğunluğu belirti vermeyip herhangi bir şikayet yaratmayabilir. Bununla birlikte miyomlarla ilgili en sık rastlanan şikayet ise düzensiz kanamalar olmaktadır. Ayrıca, hamilelikte olduğu gibi alt karın bölgesinde olan bir kitle ağrı ve bası hissi ortaya çıkabilmektedir. Bu durum idrar kapasitesini azaltarak sık tuvalete çıkma ihtiyacı yaratabilmektedir. Yine miyomu olan kadınlarda düzensiz kanamalara bağlı olarak demir eksikliği anemisi de gelişebilmektedir. Dolayısıyla da halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı gibi sorunların da yine miyomlara bağlı olarak ortaya çıktığı görülmektedir. Hamileliklerde ise büyük yer kaplayan miyomların bası yaparak kanama, erken doğum sebebi olmaları mümkündür. Rahim içi astar dokuya doğru büyüyen miyomlar kısırlık ve düşüklere sebep olabilmektedir. Miyomların teşhisi jinekolojik muayene sırasında ultrasonla koymak mümkün olabilmektedir.

Hangi Miyomlar Alınmalıdır?

Hangi miyomların alınması gerektiği kadının şikayetlerine ve neden olduğu sonuçlara göre belirlenir. Eğer miyomun çapı 5 santim veya daha büyükse veya miyom büyümeye devam ediyorsa ve aynı zamanda kanama ve ağrı gibi şikayetler ile hayat kalitesini bozuyor ve yukarıda belirtilen hastalıklara neden oluyorsa tedavi gerektirir. Ancak herhangi bir şikayetin ya da büyümenin olmadığı durumlarda altı ayda bir jinekolojik takip ve ultrason muayenesi yeterli olacaktır.

Miyomlar Hangi Durumlarda Tedavi Edilmelidir?

 • Adet kanamasında kan miktarı artarsa,
 • Ağrılı adet kanaması yaşanıyorsa,
 • Adet kanama süresi uzamışsa,
 • Anemi, yani kansızlık gelişmişse,
 • Önde idrar kesesine basıyla sık idrara çıkmaya neden oluyorsa,
 • Arkada, rektum, yani kalın barsağın son bölümüne bası yaparak kabızlığa neden oluyorsa, ,
 • Karın alt kısmında, yani pelvisde ağrı varsa,
 • Cinsel ilişkide ağrı yaşanıyorsa,
 • Çapı 5 santim veya daha büyükse,
 • Miyom büyümeye devam ediyorsa,
 • Miyom karından ele geliyor ise.

Miyomların tedavi edilmesi gerekebilir.

Miyom Nasıl Teşhis Edilir?

Miyom tanısında ilk basamak ultrasonografidir. Vajinal yol ile ya da batın üzerinden yapılabilir.

Ultrasonografide 7-8 cm’den büyük veya birden çok sayıda miyom görülürse, ayrıca belirti ve şikayetler de varsa MR incelemesi yapılmalıdır. Çünkü MR ile miyomların kesin sayısı ve yerleşimleri belirlenir. Varsa eşlik eden başka hastalıkların görülmesi (örneğin adenomyozis), çevre dokuların ve yumurtalığın incelenmesi gibi birçok değerli bilgi edinilir. Zaten şikayetleri olan ve tedavi kararı alınan hastalarda MR incelemesi yapmak rutin haline gelmiştir.

Miyomlar Ne Zaman Ameliyat Edilmeli?

Kadın açısından miyomlar sıkıntı bir durum yaratmaya başladığında büyüme devam ediyorsa, ciddi bir baskı oluşturuyor ve şiddetli kanamalar yaşanıyorsa, gebeliğe engel oluyorsa ya da düşüklere sebep olabilecek durumlar söz konusu ise miyomlar tedavi gerektirir. Ameliyat açık cerrahi ya da laparoskopi veya histeroskopi yoluyla yapılır. Rahim içi astar dokuya doğru büyüyen submüköz miyomlar histeroskopi tekniği ile vajinadan girilerek alınır.

Miyom Ameliyatlarında Hangi Yöntemler Kullanılır?

Bugün birçok büyük merkezde miyom ameliyatları ağırlıklı olarak laparoskopik yolla yapılmaktadır. Miyomlar bu yöntemde karın hiç açılmadan göbek çukurundan girilerek (laparoskopi) ameliyat edilir. Ve eskiden sorun oluşturan büyük ya da çok sayıda miyomlar dahi deneyim ve teknik altyapı olanaklarının gelişmesiyle birlikte kapalı yöntemle ameliyat edilebilmektedir.

Henüz doğurganlığını tamamlamamış veya rahmini kaybetmek istemeyen hastada sadece miyom veya miyomların alınması laparoskopik (kapalı yöntem) veya histeroskopik (submüköz-rahim içi astar yapıya büyüyen submüköz miyomlarda) mümkündür. Eğer hasta menopozda veya menopoza yakın bir dönemdeyse gene laparoskopik yani kapalı yöntemle (göbekten ve kasık alanlarından açılan ortalama 1 cm’lik delikler aracılığı ile) rahmin tümünün alınması daha uygun olur.

Özellikle büyük miyomlarda kapalı miyom ameliyatı ciddi bir deneyim gerektirir. Bununla birlikte işlemin laparoskopik-kapalı yolla yapılması hastaya önemli kazanımlar sağlar. Bunlar; karın kesisi olmadığı için estetik bir kaygı duyulmaz, ağrı ve kanama riski açık cerrahiye göre daha az olur. Komplikasyon riskinin düşük olması dolayısıyla da sosyal ve gündelik hayata çok daha hızlı bir geri dönüş yaşanabiliyor.

Fethiye Miyom Tedavisi Fiyatları 2024

Fethiye miyom tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!
Call Now Button