Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Fethiye, Muğla, Marmaris

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi Fethiye, vajinal enfeksiyonları ve yol açtıkları akıntı ve kaşıntı gibi şikayetleri gidermek için yapılan tedavi uygulamasıdır. Vajinal akıntılar normalde vajinanın sağlığı için son derece önemlidirler. Ancak bir enfeksiyon durumunda yapıları değişebilir ve kaşıntı hissi ile birlikte bireye rahatsızlık verebilirler. Yazımızın devamında ‘’Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Vajinal enfeksiyon belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Vajinal kaşıntı ve akıntı tedavisi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Fethiye vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Nedir?

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi, vajinadan gelen anormal akıntıları ve bu akıntılara eşlik eden kaşıntı şikayetini gidermek için yapılan uygulamalardır. Bu uygulamalar genellikle ilaçlarla, yani medikal tedavi şeklinde yapılırlar. Aynı şekilde yaşam tarzı değişiklikleri de vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisine eşlik edebilir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Neden Yapılır?

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi, hastanın şikayetlerini gidermek ve bölgedeki enfeksiyonu sonlandırmak için yapılır. Böylece hastanın yaşam kalitesi arttırılabilir ve ileride ortaya çıkabilecek kalıcı enfeksiyon riski veya doku yıpranması gibi sorunlar önlenebilir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Neden Olur?

Vajinal akıntı ve kaşıntı şikayetlerinin en büyük nedeni zararlı patojenlerin vajinada fazla sayıda üremeleri ve bölgede enfeksiyona yol açmalarıdır. Bu enfeksiyonlar bakteriler sonucu çıkıyorsa bakteriyel vajinal enfeksiyon, virüsler sonucu çıkıyorsa viral vajinal enfeksiyon ve mantarlar sonucu çıkıyorsa da fungal vajinal enfeksiyon olarak isimlendirilirler.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Belirtileri Nelerdir?

Vajinal enfeksiyon belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Vajina ve vulvada kaşıntı hissi.
  • Vajinadan anormal renkte ve kötü bir kokuya sahip olan akıntı gelmesi.
  • Vajinada ağrı hissi.
  • Cinsel birliktelik sırasında ağrı.
  • Vulvada renk değişimi, kızarıklık.
  • İdrar yaparken yanma ve rahatsızlık hissi deneyimlemek.
  • Vajinal hassasiyet.

Vajinal enfeksiyon belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Vajinal enfeksiyonlar, vajinal kaşıntı ve akıntıya ek olarak bu gibi belirtilere de neden olabilirler.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Nasıl Geçer?

Vajinal akıntı ve kaşıntı şikayetleri genellikle ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılırlar. Bu şikayetleri gidermek için kullanılan ve kesin olarak işe yaradığı bilinen herhangi bir bitkisel tedavi uygulaması yoktur. Yani bahsi geçen şikayetleri sonlandırmak isteyen bireylere bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeleri tavsiye edilir. Aynı şekilde bu şikayetleri cerrahi tedavi ile de ortadan kaldırmak mümkün değildir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Vajinal akıntı ve kaşıntı şikayeti, tedavi edilmediği takdirde bu şikayete yol açan enfeksiyonlar sık sık tekrar etmeye başlayabilir. Hatta bazı durumlarda kronik hale bile gelebilirler. Bu da vajinanın sürekli elle kaşınmasına, dolayısıyla da bölge dokularının zarar görmesine ve yıpranmasına neden olabilir. Bu yüzden vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi ihmal edilmemelidir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi genellikle düzenli bir şekilde kullanılan ilaçlarla yapılmaktadır. Bu ilaçların duruma göre 1 ila 2 hafta boyunca, düzenli olarak kullanılması gerekebilmektedir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi, bu soruna yol açan etmenlerin belirlenmesi ve daha sonra ise ortadan kaldırılması ile gerçekleşir. Vajinal akıntı ve kaşıntı şikayeti, daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi genellikle vajinal enfeksiyonlar sonucu meydana gelir. Bu enfeksiyonlar da farklı patojen türleri sonucu ortaya çıkabilirler.

Eğer vajinal enfeksiyon bir bakteri türü nedeniyle meydana gelmişse doktor hastasına antibiyotik ilaç ve semptomatik tedavi ilaçları reçete edebilir.

Mantar enfeksiyonları sonucu ortaya çıkan kaşıntı ve akıntı şikayetleri için antifungal ilaçlar reçete edilir.

Viral enfeksiyonlar içinse hastanın şikayetlerini azaltmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik ilaçlar reçete edilmektedir.

Aynı şekilde yeni enfeksiyonların ortaya çıkmasını önlemek için de hastaya bazı yaşam tarzı değişiklikleri önerilmektedir. Bu değişiklikler arasında vajinal duş gibi işlemlerin tercih edilmemesi yer alır. Aynı şekilde genital bölge için kullanılan kozmetik ürünler de özenle seçilmelidir.

Fethiye Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Fiyatları 2023

Fethiye vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!
Call Now Button