Sezaryen Sonrası Normal Doğum Fethiye, Muğla, Marmaris

Sezaryen sonrası normal doğum Fethiye, daha önce sezaryen doğum yapmış olan bireylerin, vajinal doğumla bebeklerini dünyaya getirmesidir. Sezaryen doğum sırasında anne adayının karın bölgesine cerrahi işlem uygulanır. Doğum sonrasında da bu cerrahi kesiler dikilir. Bireyin sonraki gebeliğinde normal doğum yapması, bölgedeki ameliyatlı dokuların zarar görmesi ile sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden sezaryen sonrası normal doğum eskiden riskli bir uygulama olarak görülmekteydi. Günümüzde ise gelişen tıp bilimi sayesinde oldukça yaygın bir uygulama haline gelmiştir. Yazımızın devamında ‘’ Sezaryen sonrası normal doğum ne kadar sürer?’’, ‘’ Sezaryen sonrası normal doğum nasıl yapılır?’’, ‘’ Sezaryen sonrası normal doğum güvenli mi?’’ ve ‘’ Sezaryen sonrası normal doğum tehlikeli mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Fethiye sezaryen sonrası normal doğum uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Nedir?

Sezaryen sonrası normal doğum, halk arasında SSVD yani sezaryen sonrası vajinal doğum olarak da bilinen doğum uygulamasıdır. Öncesinde sezaryen doğum yapmış olan anneler, bir sonraki bebeklerini normal doğumla dünyaya getirmek isteyebilirler. Bu uygulama geçmişte son derece riskli ve önerilmeyen bir uygulamaydı. Günümüzde ise gelişen teknoloji ve tıp biliminde yaşanan gelişmeler sayesinde sezaryen doğum sonrası doğal doğum yapmak çok daha güvenli hale gelmiştir. Ancak elbette bu uygulamanın mümkün olabilmesi için bazı şartların sağlanmış olması gerekmektedir.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Güvenli Mi?

Sezaryen sonrası normal doğum, günümüzde modern tıbbi imkanlar ve özel teknikler sayesinde güvenli bir şekilde gerçekleşebilir. Sezaryen sonrası normal doğum için genellikle aranın üç temel şart vardır. Bunlardan ilki anne adayının genel sağlığının ve rahim gibi organların iyi durumda olmasıdır. Önceki sezeryan rahim kesisinin klasik alt segment transvers kesi ile yapılmış olması gerekmektedir. İkincisi, doğumun acil anestezi ve kan transfüzyonu imkanlarının olduğu güvenli bir klinikte, doktor kontrolü altında gerçekleştirilmesidir. Sonuncusu ise sezaryen doğum sonrasında, normal doğum için yeterince beklenilmiş olmasıdır. Mesela sezaryen sonrası normal doğum için doktorlar, hastalarına yaklaşık 2 yıl kadar beklemelerini tavsiye ederler.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Tehlikeli Mi?

Pek çok kadın, eğer genel sağlık durumları uygunsa sezaryen sonrası güvenli bir şekilde normal doğum yapabilir. Bununla birlikte sezaryen sonrası normal doğumu bazı kadınlar için tehlikeli kılan etmenler de vardır. Mesela sezaryen sonrası normal doğum sırasında rahim zarar görebilir ve hatta rahimde yırtılmalar meydana gelebilir. Buna bağlı olarak da önemli miktar kanama ve kan kaybı ortaya çıkabilir. Bu yüzden sezaryen sonrası normal doğum yapmak isteyen bireyler, mutlaka doğum süreci öncesinde bir kadın doğum uzmanı ile görüşmelidirler. 

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

Sezaryen sonrası normal doğum süresini etkileyen pek çok etmen vardır. Mesela anne adayının kaçıncı normal doğumunu yapıyor olduğu, doğumun süresini önemli ölçüde etkiler. İlk normal doğumlar genellikle yaklaşık 6 – 15 saat kadar sürebilir. Bununla birlikte normal doğum sayısı arttıkça doğumun süresi de kısalır.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Sezaryen sonrası normal doğumu, diğer normal doğum veya vajinal doğum uygulamalarından ayıran birkaç özel süreç vardır. Bu süreçte anne adayı doğuma hazırlanırken anne adayının genel sağlık durumu kontrol edilir. Aynı şekilde vajinal dokuların ve doğumda rol oynayacak diğer dişi üreme sistemi dokularının doğum olayını gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği araştırılır. Bu süreçte çeşitli görüntüleme uygulamalarına ve fiziksel muayene uygulamalarına başvurulabilir. Daha sonra ise doğum, uzman bir kadın doğum hekiminin yönetiminde ve yönlendirmesinde, doğal bir şekilde gerçekleştirilir. Doktor ve sağlık ekibi, doğum sırasında ortaya çıkabilecek tüm komplikasyonlara anında müdahale edebilmek için hazırdırlar. 

Sezaryen Sonrası Normal Doğum İyileşme Süreci Nasıldır?

Sezaryen sonrası normal doğum yapan anne adayları, genel sağlık durumlarının gözden geçirilmesi ve bakımlarının yapılabilmesi için bir gün kadar hastanede misafir edilirler. Bu süreçte bebekte veya annede bir sağlık sorunu bulunmuyorsa anne, bebeğini kucağına alabilir ve emzirebilir. Taburcu olan anneler, sağlıklı bir şekilde beslenmelidirler, günlük aktivitelerine de normal doğum yaptıkları için en kısa zamanda dönebilirler. Aynı şekilde eğer doktor sürece özel olarak anneye ilaç reçete etmişse bu ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. İlaçlar doktorun söylediği tarihten daha erken bırakılmamalı veya düzensiz bir şekilde kullanılmamalıdır. Böylece SSVD sonrası iyileşme süreci çok daha kısa sürede tamamlanacaktır.

Fethiye Sezaryen Sonrası Normal Doğum Fiyatları 2024

Fethiye sezaryen sonrası normal doğum fiyatları ve SSVD fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!
Call Now Button