Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı, Fethiye, Muğla, Marmaris

Yumurtalıkta bulunan kistlerin her zaman cerrahi bir tedaviye gereksinimi yoktur. Ancak çeşitli durumlarda yumurtalık kistlerinin cerrahi bir girişimle alınması gerekebilir. Bu operasyona, tıp literatüründe kistektomi adı verilmektedir. Yumurtalık kistleri için uygulanan cerrahi girişimlerde operasyon laparoskopik olarak ya da açık yöntemle uygulanabilir. Ameliyatın kapalı ya da açık yapılması ise kistin boyutlarına ve hastanın özelliklerine göre değişmektedir.

Yumurtalık kistleri için uygulanan cerrahi girişimlerde her zaman kistektomi uygulanmaz. Bunun dışında çeşitli durumlarda kistle beraber, yumurtalık ve bazen rahim dahi alınabilir.

Örnek olarak, kanser şüphesi olan bir yumurtalık kisti ameliyatında, rahim de yumurtalıkla birlikte alınabilmektedir. Selim huylu yani iyi huylu kistlerde de yalnızca yumurtalık kistinin çıkarılması yeterli olmayabilir. Kistin etrafında meydana gelen lezyon yani yapışıklıklar sebebiyle sağlam yumurta dokusu mevcut değilse, yumurtalıklar da alınabilir.

Kistektomi operasyonu yaklaşık olarak 1 saatte tamamlanmaktadır. Operasyon kapalı ameliyat yöntem ile yapılmışsa hasta çoğunlukla 1 günde evine dönebilir. Ancak açık ameliyat söz konusu ise hastanın evine dönebilmesi 2 günü bulabilir.

Laparoskopik Over Kisti Ameliyatı Kapalı Yumurtalık Kisti Operasyonu

Yumurtalık kisti operasyonları kapalı ya da açık ameliyat yöntemleri ile uygulanabilir. Ancak günümüzde en yaygın olarak kapalı yöntem, yani laparoskopik yöntem uygulanmaktadır. Kapalı ameliyat yöntemde göbek deliği altında ve kasık bölgesine yakın alanda oldukça küçük, yaklaşık olarak 1 cm boyutunda delikler açılır. Bu delikten girilerek kist alınır. Kesi oldukça küçük olduğu için hastanın iyileşme süresi de oldukça kısadır.

Ameliyattan sonra hastanın ağrı duyması, açık ameliyata göre çok daha azdır. Bundan dolayı, şayet hasta uygun ise kapalı ameliyat daha yaygın olarak tercih edilmektedir.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Açık olarak uygulanan yumurtalık (over kisti) operasyonlarında yaygın olarak kullanılan karın kesisi tıpkı sezaryen operasyonlarında yapılan pubik tüylerin üzerinden enine uygulanan ortalama 8-10 cm uzunluğunda bir kesiden yapılır. Ender olarak, kistin çok büyük olmasına bağlı ya da farklı sebeplerle karın ortasından dikine uygulanan kesi ile operasyon yapılabilir. Bu gibi durumlarda pubik tüylerden göbeğe doğru orta hatta ortalama 10 cm’lik bir kesi açılması gerekebilir. Laparoskopik yani kapalı ameliyat yöntemle uygulanan yumurtalık kisti operasyonlarında göbekten ve kasık alanlarından açılan ortalama 1 cm’lik delikler aracılığı ile operasyon yapılabilmektedir.

Açık ameliyatta genel anestezi ya da spinal anestezi altında operasyon yapılmaktadır. Kapalı yöntemde ise genel anestezi uygulanmaktadır.

Kapalı Yumurtalık Kisti Operasyonu Uzun Sürer mi?

Açık ve kapalı yöntemde ameliyat süreleri hemen hemen aynıdır. Yumurtalık kisti ameliyatı yaklaşık olarak 1 saatte tamamlanmaktadır. Ancak bu süre kistin ve hastanın özelliklerine göre uzayabilir ya da kısabilir. Bu süreyi etkileyen faktörler arasında:

  • Kistin büyüklüğü,
  • Kistin türü,
  • Karın içerisindeki yapışıklıklar mevcuttur

Laparoskopik  – Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası Neler Yapmalı?

  • Laparoskopik – Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı sonrasında göre doktorunuz yapmamız gerekenleri ya da yapmamanız gerekenleri belirtecektir.
  • Banyo operasyondan 2 gün sonra serbesttir; ancak ayaktan duş şeklinde yapılmalıdır. 10 gün boyunca küvete, denize, havuza girmeyiniz.
  • 20 gün boyunca cinsel ilişki de olmamalıdır
  • Taburcu olduktan sonra tekrar dikiş aldırmaya gitmeye gerek yok zira dikişler ise 10 günde kendiliğinden düşecektir.
  • Ameliyat sonrasında 1 hafta lekelenme olabilir
  • Doktorunuzun verdiği ilaçları antibiyotik, ağrı kesici, demir preparatı aksatmayınız.
  • 1 hafta sonra ve 40 gün sonra kontrole geliniz.

Laparoskopik  – Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Laparoskopik – Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı tecrübeli ellerde kolay ve güvenli bir ameliyatlardır. Bu konudaki en doğru ve en net bilgiyi almak için önce doktorunuzu seçip ön muayenenizi olmalı ve daha sonra sorununuza en iyi çözüm önerisini alarak fiyat bilgisine sahip olabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi