Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Fethiye, Muğla, Marmaris 

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı Fethiye, yumurtalıkların içerisinde veya üzerinde bulunan kistlerin, laparoskopik teknikler ve genel anestezi altında alınması için yapılan operasyondur. Bu operasyon günümüzde, yumurtalık kistlerinin tedavisi için yapılan en modern ve başarılı tedavi işlemidir. Yazımızın devamında ‘’Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı ne kadar sürer?’’ ve ‘’Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Fethiye kapalı yumurtalık kisti ameliyatı hakkında detaylı bilgi için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nedir?

Yumurtalıkta bulunan kistlerin her zaman cerrahi bir tedaviye gereksinimi yoktur. Ancak çeşitli durumlarda yumurtalık kistlerinin cerrahi bir girişimle alınması gerekebilir. Bu operasyona, tıp literatüründe kistektomi adı verilmektedir. Yumurtalık kistleri için uygulanan cerrahi girişimlerde operasyon laparoskopik olarak ya da açık yöntemle uygulanabilir. Ameliyatın kapalı ya da açık yapılması ise kistin boyutlarına ve hastanın özelliklerine göre değişmektedir.

Yumurtalık kistleri için uygulanan cerrahi girişimlerde her zaman kistektomi uygulanmaz. Bunun dışında çeşitli durumlarda kistle beraber, yumurtalık ve bazen rahim dahi alınabilir.

Örnek olarak, kanser şüphesi olan bir yumurtalık kisti ameliyatında, rahim de yumurtalıkla birlikte alınabilmektedir. Selim huylu yani iyi huylu kistlerde de yalnızca yumurtalık kistinin çıkarılması yeterli olmayabilir. Kistin etrafında meydana gelen lezyon yani yapışıklıklar sebebiyle sağlam yumurta dokusu mevcut değilse, yumurtalıklar da alınabilir.

Kistektomi operasyonu yaklaşık olarak 1 saatte tamamlanmaktadır. Operasyon kapalı ameliyat yöntem ile yapılmışsa hasta çoğunlukla 1 günde evine dönebilir. Ancak açık ameliyat söz konusu ise hastanın evine dönebilmesi 2 günü bulabilir.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nedir?

Yumurtalık kisti operasyonları kapalı ya da açık ameliyat yöntemleri ile uygulanabilir. Ancak günümüzde en yaygın olarak kapalı yöntem, yani laparoskopik yöntem uygulanmaktadır. Kapalı ameliyat yöntemde göbek deliği altında ve kasık bölgesine yakın alanda oldukça küçük, yaklaşık olarak 1 cm boyutunda delikler açılır. Bu delikten girilerek kist alınır. Kesi oldukça küçük olduğu için hastanın iyileşme süresi de oldukça kısadır.

Ameliyattan sonra hastanın ağrı duyması, açık ameliyata göre çok daha azdır. Bundan dolayı, şayet hasta uygun ise kapalı ameliyat daha yaygın olarak tercih edilmektedir.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık olarak uygulanan yumurtalık (over kisti) operasyonlarında yaygın olarak kullanılan karın kesisi tıpkı sezaryen operasyonlarında yapılan pubik tüylerin üzerinden enine uygulanan ortalama 8-10 cm uzunluğunda bir kesiden yapılır. Ender olarak, kistin çok büyük olmasına bağlı ya da farklı sebeplerle karın ortasından dikine uygulanan kesi ile operasyon yapılabilir. Bu gibi durumlarda pubik tüylerden göbeğe doğru orta hatta ortalama 10 cm’lik bir kesi açılması gerekebilir. Laparoskopik yani kapalı ameliyat yöntemle uygulanan yumurtalık kisti operasyonlarında göbekten ve kasık alanlarından açılan ortalama 1 cm’lik delikler aracılığı ile operasyon yapılabilmektedir.

Açık ameliyatta genel anestezi ya da spinal anestezi altında operasyon yapılmaktadır. Kapalı yöntemde ise genel anestezi uygulanmaktadır.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Açık ve kapalı yöntemde ameliyat süreleri hemen hemen aynıdır. Yumurtalık kisti ameliyatı yaklaşık olarak 1 saatte tamamlanmaktadır. Ancak bu süre kistin ve hastanın özelliklerine göre uzayabilir ya da kısabilir. Bu süreyi etkileyen faktörler arasında:

  • Kistin büyüklüğü,
  • Kistin türü,
  • Karın içerisindeki yapışıklıklar mevcuttur

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatının süresini bu gibi faktörler etkileyebilir.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası Neler Yapmalı?

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Laparoskopik – Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı sonrasında göre doktorunuz yapmamız gerekenleri ya da yapmamanız gerekenleri belirtecektir.
  • Banyo operasyondan 2 gün sonra serbesttir; ancak ayaktan duş şeklinde yapılmalıdır. 10 gün boyunca küvete, denize, havuza girmeyiniz.
  • 20 gün boyunca cinsel ilişki de olmamalıdır
  • Taburcu olduktan sonra tekrar dikiş aldırmaya gitmeye gerek yok zira dikişler ise 10 günde kendiliğinden düşecektir.
  • Ameliyat sonrasında 1 hafta lekelenme olabilir
  • Doktorunuzun verdiği ilaçları antibiyotik, ağrı kesici, demir preparatı aksatmayınız.
  • 1 hafta sonra ve 40 gün sonra kontrole geliniz.

Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı sonrası bu gibi noktalara dikkat edilmelidir.

Fethiye Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Fiyatları 2024

Fethiye kapalı yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları, uygulamanın detaylarına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!
Call Now Button