Suda Doğum Fethiye, Muğla, Marmaris

Suda doğum Fethiye, bebeğin; içerisinde ılık su bulunan özel bir küvette dünyaya gelmesi ve anne adayının süreç boyunca daha az stres hissetmesi için yapılan uygulamadır. Suda doğum uygulaması bir vajinal doğum yöntemidir. Yazımızın devamında ‘’Suda doğumun faydaları nelerdir?’’, ‘’Suda doğum ne kadar sürer?’’, ‘’Suda doğum tehlikeli midir?’’ ve ‘’Suda doğum nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Fethiye suda doğum uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Suda Doğum Nedir?

Suda doğum, doğumun özel bir suda doğum ünitesi içerisinde gerçekleşmesidir. Bu uygulama özel hidroterapik teknikler yardımı ile gerçekleşir ve anne adayının doğum süreci boyunca kendisini rahat hissetmesine yardımcı olur.

Suda Doğum Neden Yapılır?

Suda doğum, anne adayının doğum sürecinde daha rahat olmasını ve dolayısıyla da daha az rahatsızlık hissi duymasını sağlar. Bu yüzden de günümüzde normal doğum isteyen annelerce normal doğuma bir alternatif olarak da tercih edilebilmektedir.  

Suda Doğum Kimlere Önerilir?

Eğer bebeğin gelişimi ideal bir seviyedeyse, anne adayının herhangi bir sağlık sorunu yoksa, bebeğin kalp atışları normalse ve gebelik düşük riskli bir gruptaysa suda doğum önerilebilmektedir.

Suda Doğumun Faydaları Nelerdir?

Suda doğumun faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Anne adayı doğum süreci boyunca uygun ve ağrısız bir pozisyonda bekleyebilir.
  • İçerisinde bulunulan sıcak su, anne adayının endorfin salgılamasına yardımcı olur. Bu da kasların gevşemesine ve stres seviyesinin azalmasına yardımcı olur.
  • Görece daha az ağrılı bir doğum yöntemidir.
  • Anne adayının bedeni doğum yaptığının farkına varır, böylece süt üretimi gibi görevleri olan hormonlar vücutta daha fazla salgılanabilir.
  • Herhangi bir anestezi uygulaması veya cerrahi kesi gerçekleştirilmeden yapılır. Dolayısıyla da doğum sonrası iyileşme süreci çok daha konforlu ve kısadır.

Suda doğumun yararları bu şekilde sıralanabilir.

Suda Doğum Tehlikeli Mi?

Suda doğum, ideal koşullarda ve bir doktor kontrolü altında gerçekleştirildiğinde yan etkisi bulunmayan bir uygulamadır. Yani özetlemek gerekirse klasik bir normal doğum işleminden daha tehlikeli değildir. Yani bebeğin veya annenin suda boğulma gibi bir riski yoktur. Doktor ve sağlık ekibi doğum süreci boyunca anne adayının yanındadır, yani gerekebilecek tüm tıbbi müdahaleler için hazırdırlar.

Suda Doğum Ağrılı Mı?

Suda doğum, normal doğumuna kıyasla görece daha ağrısız bir uygulamadır. Ancak elbette deneyimlenen sancı ve ağrı hissi kişiden kişiye değişebilmektedir. Bireyin içerisinde bulunduğu sıcak su, kasların gevşemesine yardımcı olur. Böylece sancılar bireyde daha az ağrıya sebep olurlar. Bu da doğumun görece daha az ağrılı geçmesi anlamına gelir. Gebenin eşinin, kadın doğum doktorunun ve ebesinin de desteği ile kendisini daha da güvende ve sıcak bir ortamda hissedecek ve doğum sürecini daha rahat geçirmesini sağlayabilecektir.

Suda Doğum Ne Kadar Sürer?

Suda doğumun süresi genel olarak vajinal yani normal doğum süresine benzerdir. Normal doğum; anne adayının ilk normal doğumu ise yaklaşık 6 ile 18 saat; ikinci doğumu ise süresi 3 ile 8 saat arasında; üçüncü doğum ise genellikle 2 ile 5 saat aralığında sürebilmektedir. Suda doğum ise genellikle klasik normal doğuma benzer sürelerde sonuçlanabilmektedir. Doktorunuz suda doğum süresi hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Suda doğum uygulaması, uygulama öncesinde verilen eğitimler ile başlar. Bu uygulama, doğumdan önce kararlaştırılır ve planlanır. Planlama sürecinde anne adayı, doğum süreci hakkında bilgilendirilir. Böylece anne adayının süreç hakkında daha az endişeli olması sağlanır. Aynı şekilde nefes egzersizleri ve gebeliğin gidişatına uygun egzersiz faaliyetleri de eğitim sürecine eşlik edebilir. Bu sürece elbette baba adayı da eşlik edebilir. Suda doğum uygulaması, genellikle gebeliğin 37. haftasından sonra gerçekleşir. Doğumun başlaması ile birlikte, konu üzerine özel eğitim almış olan sağlık personelleri ve doktor anne adayı ile ilgilenmeye başlar. Anne adayı, içerisinde ılık su bulunan, işlem için uygun boyutlarda olan bir küvete alınır. Anne adayının küvete girmesi ile birlikte, sıcak suyun da etkisiyle vücuttaki stres ve endişe hissine yol açan hormonlarda azalma meydana gelir. Endorfin hormonu anne adayının rahatlamasına yardımcı olur. Doğum süreci boyunca doktor ve sağlık ekibi anne adayını yönlendirir. Gerekebilecek tüm tıbbi müdahaleler için hazır olarak beklerler. Böylece doğum güvenli bir şekilde gerçekleşebilir ve anne, bebeğin ilk kontrollerinin ardından bebeği kucağına alabilir ve emzirebilir.

Fethiye Suda Doğum Fiyatları 2024

Fethiye suda doğum fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!
Call Now Button