Kapalı Rahim Ameliyatı

Kapalı Rahim Ameliyatı, Fethiye, Muğla, Marmaris

Kanama yapmayan, büyümeyen, rahim iç duvarını etkilemeyen küçük myomların ve küçük basit yumurtalık kistlerinin her zaman cerrahi tedaviye gereksinimi olmayabilir. Ancak çeşitli durumlarda rahim ve yumurtalıkların cerrahi bir girişimle alınması gerekir. Örneğin: Miyom, adenomiyozis, endometriozis, rahim sarkması, sebebi açıklanamayan anormal rahim kanaması ve çeşitli jinekolojik (rahim, yumurtalık, tüp, peritoneal ve rahim ağzı) kanserlerde rahim alınması gerekebilir.

Rahim kaynaklı patolojiler için rahim alınması gerektiğinde yapılan cerrahi girişime histerektomi denilir. Bu operasyon laparoskopik olarak ya da açık yöntemle uygulanabilir. Ameliyatın kapalı ya da açık yapılması ise rahim boyutlarına ve hastanın özelliklerine göre değişmektedir. Günümüzde teknolojik yeniliklerle birlikte rahim alınması ameliyatları artık kapalı yani laparoskopik olarak yapılmaktadır.

Laparoskopik Histerektomi – Kapalı Rahim Ameliyatı operasyonu yaklaşık olarak 1-1,5 saatte tamamlanmaktadır. Operasyon kapalı ameliyat yöntem ile yapılmışsa hasta çoğunlukla 1 günde yani ertesi gün evine dönebilir.

Kapalı Laparoskopik Histerektomi Operasyonu – Kapalı Rahim Ameliyatı

Yumurtalık rahim operasyonları kapalı ya da açık ameliyat yöntemleri ile uygulanabilir. Ancak günümüzde en yeni ve güncel olarak kapalı yöntem, yani laparoskopik yöntem uygulanmaktadır. Kapalı ameliyat yöntemde göbek deliği altında ve kasık bölgesine yakın alanda oldukça küçük, yaklaşık olarak 1 cm boyutunda delikler açılır. Bu deliklerden girilerek rahim alınır ve vajenden dışarı çıkartılır. Kesi oldukça küçük olduğu için hastanın iyileşme süresi de oldukça kısadır. Operasyon yaklaşık olarak 1-1,5 saatte tamamlanır. 6 saat sonra ayağa kalkabillr ve yemek yemeye başlayabilir. Hasta 1 günde yani ertesi gün evine dönebilir.

Ameliyattan sonra hastanın ağrı duyması, açık ameliyata göre çok daha azdır. Bundan dolayı, şayet hasta uygun ise kapalı ameliyat daha yaygın olarak tercih edilmektedir.

Kapalı Rahim Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Açık olarak uygulanan rahim operasyonlarında yaygın olarak kullanılan karın kesisi tıpkı sezaryen operasyonlarında yapılan pubik tüylerin üzerinden enine uygulanan ortalama 10-12 cm uzunluğunda bir kesiden yapılır. Ender olarak, rahim çok büyük olmasına bağlı ya da farklı sebeplerle karın ortasından dikine uygulanan kesi ile de operasyon yapılabilir. Bu gibi durumlarda pubik tüylerden göbeğe doğru orta hatta ortalama 12-15 cm’lik bir kesi açılması gerekebilir.

Laparoskopik yani kapalı ameliyat yöntemle uygulanan rahim operasyonlarında göbekten ve kasık alanlarından açılan ortalama 1 cm’lik delikler aracılığı ile operasyon yapılabilmektedir.

Açık ameliyatta genel anestezi ya da spinal anestezi altında operasyon yapılmaktadır. Kapalı yöntemde ise genel anestezi uygulanmaktadır.

Kapalı ameliyat yöntemde göbek deliği altında ve kasık bölgesine yakın alanda oldukça küçük, yaklaşık olarak 1 cm boyutunda delikler açılır. Bu deliklerden girilerek rahim alınır ve vajenden dışarı çıkartılır. Rahim alınmasının yanında eğer gerekirse yumurtalık kistleri, tüpler veya yumurtalıklarda aynı seansta kapalı olarak kolayca alınabilir.

Kesi oldukça küçük olduğu için hastanın iyileşme süresi de oldukça kısadır. Operasyon yaklaşık olarak 1-1,5 saatte tamamlanır. 6 saat sonra ayağa kalkabillr ve yemek yemeye başlayabilir. Hasta 1 günde yani ertesi gün evine dönebilir.

Kapalı rahim alınması yöntemi kilolu hastalarda iyileşme süresini kısaltacağı ve yara bakımını kolaylaştıracağı için daha çok tercih sebebidir. İleri yaştaki hastalarda da kapalı rahim alınması yöntemi güvenle uygulanabilir.

Kapalı Rahim Operasyonu Uzun Sürer mi?

Açık ve kapalı yöntemde ameliyat süreleri hemen hemen aynıdır. Rahim ameliyatı yaklaşık olarak 1 – 1,5 saatte tamamlanmaktadır. Ancak bu süre rahimin ve hastanın özelliklerine göre uzayabilir ya da kısabilir. Bu süreyi etkileyen faktörler arasında:

  • Rahim büyüklüğü,
  • Rahim’deki patolojinin türü,
  • Karın içerisindeki yapışıklıklar mevcuttur

Kapalı Rahim Operasyonu  Total Laparoskopik Histerektomi Ameliyatı Sonrası Neler Yapmalı?

  • Kapalı Rahim Operasyonu Total Laparoskopik Histerektomi Ameliyatı  sonrasında göre doktorunuz yapmamız gerekenleri ya da yapmamanız gerekenleri belirtecektir.
  • Banyo operasyondan 2 gün sonra serbesttir; ancak ayaktan duş şeklinde yapılmalıdır. 40 gün boyunca küvete girmeyiniz.
  • 40 gün boyunca denize havuza girilmemeli ve cinsel ilişki de olmamalıdır
  • Taburcu olduktan sonra tekrar dikiş aldırmaya gitmeye gerek yok zira dikişler ise 10 günde kendiliğinden düşecektir.
  • Ameliyat sonrasında 1-2 hafta lekelenme olabilir
  • Doktorunuzun verdiği ilaçları antibiyotik, ağrı kesici, demir preparatı aksatmayınız.
  • 1 hafta sonra ve 40 gün sonra kontrole geliniz.

Kapalı Rahim Operasyonu  Total Laparoskopik Histerektomi Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Kapalı Rahim alınması tecrübeli ellerde kolay ve güvenli bir ameliyattır. Bu konudaki en doğru ve en net bilgiyi almak için önce doktorunuzu seçip ön muayenenizi olmalı ve daha sonra sorununuza en iyi çözüm önerisini alarak fiyat bilgisine sahip olabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi