Nipt Testi Fethiye, Muğla, Marmaris

Nipt testi Fethiye, anneden bir miktar kan alınması ile gerçekleştirilen, gebelik sürecinde sıklıkla başvurulan bir prenatal test uygulamasıdır. Nipt testi sayesinde kromozomal hastalıkların bir kısmını, henüz gebeliğin erken süreçlerinde tespit etmek mümkün olmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Nipt testi nasıl yapılır?’’, ‘’Nipt testi sonuçları ne zaman belli olur?’’, ‘’Nipt testi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Nipt testi neden yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Fethiye nipt testi ve anne kanından fetal DNA testi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Nipt Testi Nedir?

Nipt testi, anne karnındaki bebeğin genetik materyallerini analiz etmek ve olası kromozom bozukluklarını tespit etmek için yapılan uygulamadır. Nipt testi, anneden alınan bir miktar kan sayesinde yapılır. Bu yüzden nipt testi halk arasında anne kanından fetal DNA testi ismiyle de bilinir. Bu uygulama bebeğin kromozom bozukluğuna sahip olup olmadığı bilgisini büyük bir doğruluk payı ile verebilir. Eğer testin sonuçları şüpheli çıktıysa veya bebekte kromozom bozukluğu olduğundan şüpheleniliyorsa bu sonuçları desteklemek veya çürütmek için amniosentez veya cvs gibi farklı testler de yapılabilir. Bu test riskli gebelik takibi gibi uygulamalar kapsamında yapılabilir.

Nipt Testi Neden Yapılır?

Nipt testi, bebekte kromozom anormalliği bulunması riskini belirlemek için yapılan bir uygulamadır. Trizomi 21, Trizomi 18, Trizomi 13 ve 45X gibi kromozom bozuklukları, bebeklerde en yaygın görülen kromozomal hastalıklardandır. Öncesinde bu hastalıkların etkileri genellikle doğumdan sonra fark edilmekteydi. Günümüzde ise Nipt testi gibi gelişmiş testler sayesinde, gebeliğin görece başlangıç dönemlerinde bu hastalıkları tespit etmek mümkün oldu. Nipt testi sayesinde bahsi geçen kromozom bozukluklarının, bebekte ortaya çıkma riski önemli bir doğruluk payıyla öğrenilebilmektedir.

Nipt Testi Kimlere Yapılır?

Nipt testi, eskiden yalnızca kromozom anormallikleri gibi konular hakkında risk altında olan anne adaylarına uygulanmaktaydı. Bununla birlikte günümüzde, çok daha yaygın bir test uygulaması haline geldi. Nipt testi, sayesinde bazı genetik hastalıkların erken süreçte belirlenmesi, bu hastalıkların bebekte görülme riskinin hesaplanması mümkün olur. Bu yüzden Nipt testi günümüzde neredeyse tercih eden tüm gebeliklerde, neredeyse rutin bir uygulamaymış gibi yaygın bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Nipt testi günümüzde ikiz gebeliklere de güvenle yapılabilmektedir. 

Nipt Testi Ne Zaman Yapılır?

Nipt testi genellikle gebeliğin 10. haftasından sonra gerçekleştirilir. Çünkü bu test kapsamında, annenin kanında yer alan, bebeğe ait genetik materyaller incelenir. Gebeliğin erken dönemlerinde bu genetik materyallerin anne kanındaki yoğunluğu son derece azdır. Bu da tespit edilmelerini ve incelenmelerini zorlaştıran bir faktördür. Bununla birlikte gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bu materyallerin anne kanındaki yoğunluğu artışa geçer. Bu da özellikle de gebeliğin 10. haftasından sonra nipt testinin çok daha doğru sonuçlar vermesini sağlar.

Nipt Testi Tehlikeli Mi?

Nipt testi, gebelik sürecinde gerçekleştirilen en güvenli uygulamalardan biridir. Bu uygulama sırasında plasentaya müdahale edilmez, göbek kordonundan doku alınmasına gerek kalınmaz. Bu gibi işlemlerin yapıldığı diğer testler nazaran son derece konforludur. Ayrıca anne adayının veya bebeğin sağlığı için herhangi bir tehlike oluşturmamaktadır. 

Nipt Testi Ne Kadar Sürer?

Nipt testinin işlem süresi oldukça kısadır. Bu uygulama herhangi bir cerrahi işlem veya benzer zorlu bir süreç içermediği için kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Nipt testinin kan alınma ve evrak doldurulma süresi yaklaşık 10 dakikadır. Testten sonra bireyler testin yapıldığı klinikten ayrılıp evlerine dönebilirler. 

Nipt Testi Nasıl Yapılır?

Nipt testi, gebelik sürecinde yapılan testler arasında en konforlu ve kolay olan uygulamalardan biridir. Bu uygulama ağrısızdır, herhangi bir anestezi işlemi gerektirmez. Aynı şekilde cerrahi işlemler gerçekleştirilmeden yapılmaktadır. Nipt testi sırasında ilk olarak anne adayının koluna bir damar yolu açılır. Daha sonra ise bu damar yolu kullanarak anneden bir miktar kan alınır. Alınan kan özel tüplerde muhafaza edilir. Sonrasında ise laboratuvarda gelişmiş cihazlar kullanılarak analiz edilir.

Nipt Testi Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Nipt testinin sonuçları genellikle 10 ile 15 gün içerisinde belli olur. Bununla birlikte test sürecinde gerçekleştirilen işlemlere ve laboratuvarın yoğunluğuna göre bahsi geçen sürede küçük değişimler gözlenebilir. Doktorunuz nipt testi sonuçları belli olduktan sonra sizi testin sonucu hakkında bilgilendirecek, bu sonuçlar doğrultusunda nasıl bir eylem alınacağı konusunda sizi yönlendirecektir.

Fethiye Nipt Testi Fiyatları 2024

Fethiye nipt testi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!
Call Now Button