Adet Düzensizliği Tedavisi Fethiye, Muğla, Marmaris

Adet düzensizliği tedavisi Fethiye, adet kanamalarının sıklığında ve uzunluğunda meydana gelen bozulmaları gidermek, adet döngüsünü yeniden kurmak amacıyla yapılan uygulamalardır. Yazımızın devamında ‘’Adet düzensizliği neden olur?’’, ‘’Adet düzensizliği belirtileri nelerdir?’’, ‘’Adet düzensizliği tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Adet düzensizliği nasıl tedavi edilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Fethiye adet düzensizliği tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet düzensizliği, adet kanamalarının sıklığında, devam etme süresinde ve miktarında anormal değişimler meydana gelmesidir. Adet düzensizliği halk arasında regl düzensizliği gibi isimlerle de bilinmektedir.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet düzensizliği en sık hormon dengesizliği nedeniyle ortaya çıkar. Östrojen ve progesteron hormonun dengesinde meydana gelen bozulmalar adet düzensizliğine yol açabilir. Buna ek olarak miyomlar, polipler, PCOS, yumurtalık kisti, çikolata kisti, endometriozis hastalığı ve rahim duvarı kalınlaşması gibi etmenler de adet düzensizliğine neden olabilir.

Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir?

Adet düzensizliği belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Adet kanamaları normalde en erken 21 günde bir tekrarlar. Eğer bu süre aralığından daha sık bir şekilde adet kanaması deneyimleniyorsa adet düzensizliğinden şüphelenilebilir.
  • Adet kanamalarının 35 günde birden daha seyrek gerçekleşmesi.
  • Adet kanamasının normalden daha fazla veya daha az olması.
  • Adet kanamasının 7 günden uzun veya 3 günden daha kısa sürmesi.
  • Adet kanaması sırasında şiddetli karın ve pelvik bölge ağrısı deneyimlemek.
  • Kısırlık.
  • Anksiyete ve rahatsızlık hissi.
  • Hormon dengesizliğine bağlı aşırı kıllanma, ses tonunda değişimler ve sivilceler.

Adet düzensizliği belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Adet Düzensizliği Kendi Kendine Geçer Mi?

Adet düzensizliği, ortaya çıkma nedenine ve bu nedenin şiddetine göre bazı durumlarda kendi kendine geçebilir. Mesela mevsim değişikliği, geçici ilaç kullanımı ve aşırı stres gibi etmenler bireyde adet düzensizliğine yol açabilir. Bu gibi durumlarda adet düzensizliğine neden olan etmenin giderilmesi ile birlikte adet düzensizliği de ortadan kaldırılmış olur. Ancak eğer adet düzensizliği birkaç aydan uzun süredir devam ediyorsa mutlaka bir kadın doğum doktoru ile görüşülmelidir.

Adet Düzensizliği Kısırlık Yapar Mı?

Adet düzensizliği bireyin gebe kalmasını zorlaştırabilir. Çünkü adet döngüsünün bozulması ile birlikte bireyin yumurta olgunlaşma süreçlerinde de bazı aksaklıklar meydana gelir. Buna ek olarak adet düzensizliğine neden olan bazı faktörler direkt olarak dişi üreme sisteminin fonksiyonlarına da zarar verebilir. Bu ise gebe kalmakta güçlük ve infertilite olarak deneyimlenebilir.

Adet Düzensizliği Tedavisi Bitkisel Olarak Yapılır Mı?

Adet düzensizliği, hormon dengesinin bozulması ve dişi üreme sistemi organlarının ideal bir şekilde çalışamaması nedeniyle meydana gelir. Bu ciddi bir sorundur ve bitkisel içerikli ‘’ilaçlar’’ bu sorunu ortadan kaldırmakta yetersizdir. Aksine bu ‘’ilaçlar’’ hassas, alerjik bir bünyeye sahip olan bireylerde son derece ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilirler. Hatta anafilaktik şok nedeniyle bireyin solunum yollarının tamamen tıkanmasına ve zamanında müdahale olmadığında bireyin hayatını kaybetmesine yol açabilirler. Bu yüzden bilimsel, tıbbi ve güvenilir tedaviden başka bir alternatif tercih edilmemelidir.

Adet Düzensizliği Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Adet düzensizliği tedavisi süresi, tedavi kapsamında gerçekleştirilen uygulamanın türüne ve kapsamına göre kişiden kişiye önemli ölçüde değişiklik gösterebilir. Mesela ilaç tedavisi ile yapılan adet düzensizliği tedavisi, reçete edilen ilaçların birkaç ay kullanılması ile yapılabilir. Cerrahi operasyonlarla yapılan tedavi uygulamaları ise genellikle 1 ila 3 saat içerisinde tamamlanır.

Adet Düzensizliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Adet düzensizliği kapsamında başvurulan en önemli tedavi uygulaması ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi kapsamında ilk olarak hastanın hormon değerlerini ölçmek için çeşitli testler yapılır. Eğer testlerde, bireyin hormon değerlerinde bir değişim görülmüşse hastaya hormon içerikli ilaçlar reçete edilir. Bu ilaçlar hastanın hormon dengesini düzenler ve adet düzenin yeniden sağlıklı bir şekilde oluşmasına yardımcı olur. Bununla birlikte bazı bireylerde adet düzensizliği rahim veya yumurtalıklarda bulunan kitleler nedeniyle meydana gelebilmektedir. Bu kitleleri almak içinse laparoskopik ve açık ameliyatlara başvurulabilmektedir. Bahsi geçen kitleler arasında miyomlar, polipler, yumurtalık kistleri ve çikolata kistleri yer almaktadır. Aynı şekilde yumurtalıkta birden fazla yumurtalık kisti görülmesiyle karakterize olan PCOS hastalığı da adet düzensizliğine neden olabilir. Bu durumda ilaç tedavisi yerine veya ilaç tedavisine ek olarak cerrahi içeren tedavi yaklaşımlarına da başvurulabilir. Doktorunuz adet düzensizliği tedavisi sürecini tamamen size özel olarak planlayacak ve tedavi süreci hakkında sizi önceden bilgilendirecektir.

Fethiye Adet Düzensizliği Tedavisi Fiyatları 2024

Fethiye adet düzensizliği tedavisi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!
Call Now Button