Menopoz

Menopoz ve Wellness Fethiye, Muğla, Marmaris

Her kadın için kaçınılmaz bir dönem olan menopoz, günlük yaşama olumsuz etki edebilen ve zor atlatılan bir süreçtir. Sorunsuz bir menopoz dönemi için önlem almaya genç yaşlardan başlanmalıdır.

Yoğun Stres Bedeni Yoruyor

İnsan bedeni, anlık stresli durumlara uyum göstermek üzere donatılmıştır. Oysaki günümüzde kişiler sürekli ve kesintisiz hale gelen gündelik hayatın baskı ve taleplerinin oluşturduğu strese maruz kalıp; bedeni zorlamaktadırlar.

İş hayatındaki problemler, işsizlik, geçim kaygısı, başarısız olma korkusu, aşırı egzersiz, yetersiz uyku, yanlış beslenme, kahve-çay gibi uyarıcıların fazla tüketilmesi, sigara-alkol-gereksiz ilaç kullanımı, ihmal edilen enfeksiyonlar, alerjiler, gıda intoleransı, çevre kirliliği, duygusal travmalar, sevgisizlik gibi durumlar kişide oldukça stres oluşturabilmektedir. Hatta evlilik, bebek sahibi olma, mezuniyet gibi olumlu durumlar bile insan beyni tarafından stres olarak algılanabilmektedir. Buna karşılık beynin kontrolünde vücut tarafından da bir “stres cevabı” oluşturulmaktadır. Bu bir savunma mekanizmasıdır.

Kadın Bedeni Alarm Verir

Beyin ve böbrek üstü bezleri, artan ve kronik olan strese cevap olarak öncelikle ürettiği kortizol hormonu miktarını artırmaktadır. Bir sonraki aşamada “pregnenolon çalması” olarak bilinen ve böbrek üstü bezinin ürettiği diğer tüm hormonları bir kenara bırakıp var gücü ile sadece “kortizol” üretmeye odaklanması olarak tarif edilen bir mekanizma devreye girmektedir. Menopoza girmek üzere olan bir kadın bedeni için alarm bundan sonra verilmektedir.

Menopozda Sıkıntıların Artmasını Engellemek Mümkün

Doğanın istediği, ürettiği dişilik hormonları menopozdan çok önce azalmaya başlayan yumurtalıkların bu görevini, kısmen de olsa böbrek üstü bezlerinin devralması ve bu geçiş döneminin kadın için olabildiğince yumuşak ve problemsiz geçmesidir. Bunun olabilmesi için de böbrek üstü bezlerinin üreteceği östrojen, progesteron, DHEA ve testosteron hormonlarına ihtiyaç vardır. Artık yorulmuş ve elindeki kaynakları sadece kortizol üretmeye ayırmış böbreküstü bezleri ise bu hormonları yapmakta zorlanınca çoğu kadının bizzat yaşayarak öğrendiği menopoz sıkıntıları öngörülenden daha şiddetli olarak baş göstermektedir.

Problemsiz Menopoz İçin öneriler

  • Kaliteli uykuya önem verilmelidir.
  • Doğru nefes alma teknikleri uygulanmalıdır.
  • Beden/ zihin/ ruh bütünlüğünü sağlamak ve dinginliğe ulaşmak için meditasyon, yoga, spor egzersiz, dans uygulanabilir.
  • Güneşten optimum faydalanmalıdır. Doğa ile içi içe olmak
  • Kaplıca ve içmelerden faydalanmak için hastalanmak ya da yaşlanmak beklenmemelidir.
  • Yoğun iş temposunda tatil ve istirahat araları
  • Sevdiklerinizle geçirilen güzel zamanlar, paylaşımlar
  • Müzik ruhun gıdasıdır. Dinlendirici müzikler, kitap-şiir okuma, resim yapma, tiyatro ve hobiler
  • Sigara, tuz, kafein, teknoloji bağımlılığından uzak durulması ve sık alkol tüketimine dikkat edilmeli
  • Sağlıklı beslenmek çok önemlidir.

Vücudun kendi kendini iyileştirme potansiyeli olduğunu unutulmamalıdır.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi