Genital Siğil

Genital Siğil Fethiye, Muğla, Marmaris

Genital Kondilom (Siğil) nedir?

Yaklaşık 200 tipi olan HPV (Human Papilloma Virüs) ailesinden başta tip 6 ve tip 11’in neden olduğu enfeksiyonun genital bölgede gözle görülebilen yüzeyden kabaran karnabahar şeklinde et beni gibi lezyonlarıdır.  Cinsel aktif olan kadınların %20-40’ında HPV pozitif olduğu tahmin edilmektedir. Siğil ( kondilom) bulaşıcıdır. Siğillerin temel bulaşma yolu cinsel yolla olsa da; HPV virüsüne temas ile nadiren bazı diğer yollarla da bulaştığı bildirilmiştir.

HPV (Human Papilloma Virüs) nedir?

Yakşalık 200 çeşidi olan bir DNA virüsü olan HPV (Human Papilloma Virüs); bazı tipleri siğil yaparken bazı tipleri uzun zamanda rahim ağzı – serviks kanseri yapabilen onkojenik bir virüstür. Toplumda %10’a yakın pozitifliği bildirilmiş olup; cinsel aktif kadınlarda %20-40 pozitif olduğu tahmin edilmektedir. Genellikle bulaştıktan 12 ay içinde kendiliğinden düzelir. Bazı kişilerde ise örneğin sigara içen veya bağışık sistemi düşük olan veya çok sayıda partneri olan hastalarda düzelmeyip, hastalık yapabilir.

HPV Belirtileri Nelerdir?

Siğil dışında hastanın anlayabileceği etkin bir belirtisi yoktur. Siğil varsa doktora gidilmelidir. Smear ve HPV Testi yaparak HPV olup olmadığı anlaşılır. Siğil ve HPV yoksa bile kadınların rutin yıllık jinekolojik muayene ve smear testleri aksatılmamalıdır.

HPV nasıl bulaşır?

HPV nin ne zaman ve nasıl alındığının anlaşılması mümkün olmayabilir. HPV genel olarak cinsel yolla bulaşsa da; HPV virüsüne temas ile nadiren bazı diğer yollarla da bulaştığı bildirilmiştir. bulaşabilir. Toplumda %10’a yakın pozitifliği bildirilmiş olup; cinsel aktif kadınlarda %20-40 pozitif olduğu tahmin edilmektedir.

HPV (Human Papilloma Virüs) Nasıl Tedavi Edilir ?

HPV virüsünün şu anda bir ilaç tedavisi yoktur. HPV nin yol çatığı lezyonlar tedavi edilmektedir. HPV siğil yaptı ise siğil tedavisi: örneğin kondilom koterizasyonu yapılmalı; HPV CIN2-3 yaptı ise hastalar LEEP veya Konizasyon ile tedavi edilmektedir.

Siğil için Risk Faktörleri? Siğil Nasıl bulaşır? Kondilom Bulaşma Yolları Nelerdir ?

En çok 18-25 yaş arası cinsel aktif kadınlarda görülür. Siğillerin temel bulaşma yolu cinsel yolla olsa da; HPV virüsüne temas ile nadiren bazı diğer yollarla da bulaştığı bildirilmiştir. Partner sayısı arttıkça enfeksiyon riski artar. Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlarda daha sıktır.

Gebelerde siğil

HPV ile enfekte gebe kadınlarda normal doğum sırasında bebeğin oral florasına bulaşıp larinksdeki ses tellerine, mukozaya ve konjunktivasına da hpv bulaşabilir ve nadir görülen ve bebekte laringeal papillomatozis denen bir hastalığa sebep olabilir. Fakat bulaşma oranı düşüktür. Hamilelikte HPV vajinal yolla olduğu kadar plasentadan da vertikal olarak bebeğe geçebileceğinden; HPV varlığı Sezeryan endikasyonu değildir.

Gebelerde doğum kanalını tıkayacak kadar büyük kondilomlar olursa ya siğilin agresif cerrahi eskizyonu ile doğum kanamlının açılması sağlanır ya da doğum şekli sezeryan olarak tercih edilebilir.

Siğil olan hastalar Gebe (Hamile ) kalabilir mi ?

Siğil HPV öyküsü olan hastalar gebe kalabilir ve doğum yapabilir.  Ama smear ve hpv takibini mutlaka düzenli yaptırmak gereklidir.

Genital Siğil Belirtileri, Kondilom belirtileri, HPV belirtileri nelerdir?

Siğiller genital bölgede karnabahar şeklinde et beni gibi lezyonlardır. Boyutları çok değişik ebatlarda olabilir. Siğil makatda ve ağzı içinde de oluşabilir. Genital bölgede kahverengi renk değişiklikleri de oluşturabilir.

Asıl önemli olan rahim ağzında oluşturduğu görülemeyen hücresel çoğalmalarıdır. Bunlar tanınıp tedavi edilirse sorun oluşturmaz ama tanınmaz ve doktora gidilip tedavi olunmazsa rahim ağzı kanserine dönüşebilir.

HPV DNA testi, HPV test

HPV dna testi smear gibi rahim ağzından alınarak yapılır ve sonuc 1-3 hafta arasında çıkar. Bazı merkezler önce hpv olup olmadığı tespit eder hpv + ise tipleme yapar.

HPV DNA Testleri ile yüksek onkolojik riskli tipler olan HPV tip 16 ve  HPV tip 18 in pozitif saptandığı durumlarda Kolposkopik biopsiler mutlaka önerilmelidir.

HPV DNA testi yapılarak hangi tip HPV olduğu tespit edilir ona göre takip veya aşı protokolü belirlenebilir.

Siğil tedavisi nasıl yapılır?

Siğil tedavisi, Kondilom Tedavisi

Yakma – elektro-koterizasyon yapmak en uygun tedavi şeklidir. HPV de uygulanan bir takım kimyasal solüsyon, jel, kremler ve immunolojik ajanlar da vardır. (imiquimod, IL-33, 5-FU) Fakat bunlar doktor tavsiyesi ve gözetiminde uygulanmalıdır. Tedavide amaç görünen tüm lezyonların ortadan kaldırılmasına dayanır.

Kondilom yakılması, Siğil yakılması

Fiziksel ablatif bir yöntem olan elektrokoterizasyondur. Anestezi gerekir. Lokal anestezi veya Genel anestezi uygulanır. İyileşme sonrası skar dokusu oluşabilir.

Siğil tedavi sonrası tekrarlar mı?

Tedavi sonrası %30-70 arasında tekrarlama olabilir. Tekrarlama olursa görünen tüm lezyonlar tekrar yakılıp eksize edilir. Partner tedavisi de önerilse de tekrarlamalarda re-enfensiyonun rolünün olmadığı düşünülmektedir.

Siğil kendiliğinden geriler mi?

Hastaların %30’unda hömoral ve hücresel immunitenin etkisi ile spontan regresyon olabilir. Ancak görünür lezyonlardaki regresyon virüsün temizlendiğini göstermez. Aylar, yıllar sonra bile normal cilt içerisinde viral genomlar saptanabilmektedir.

Kondilom (siğil) ameliyatı sonrası bakım ve takip

Ağrı kesiciler, oturma banyosu önerilir. Rahat bol pamuklu çamaşırlar tercih edilmelidir.

Klinik iyileşme sağlanana kadar cinsel beraberlik kısıtlanır. İlk kontrol 3 ay sonra yapılır.

Genital Siğil Önlenmesi

Kondom geçişi azaltsa da HPV bulaşmasını tamamen önleyemez.

HPV Aşısı nedir ve kimlere yapılır?

Human Papilloma Virüs bazı tiplerine karşı koruyucu maksatlı geliştirlmiş bir aşıdır. HPV enfeksiyonunun primer önlenmesinde yararlıdır. 9-26 yaş arasında isteğe bağlı yapılabilir. Ancak siğil tedavisinde veya tedavi sonrası rekürrenslerin önlenmesinde kullanılması deneysel olup henüz kanıtlanmamıştır. Aşı 9-13 yaş arası 0,ay ve 6. ay toplam 2 doz halinde ve 14 yaş üzerinde 0. ay, 2. ay ve 6. ayda toplam 3 doz halinde kol deltoid kasının içine yapılır.

HPV Aşısı tipleri:

3 çeşit aşı mevcuttur:

  • Kuadrivalan aşı: HPV tip 6, 11, 16, 18’e karşı
  • Bivalan aşı: HPV tip 16, 18’e karşı
  • 9-valent vaccine:  HPV tip 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, ve 58’e karşı

HPV bulaşması olduktan sonra HPV Aşısı yapılmalı mı?

 HPV bulaşması olduktan sonra da HPV aşılaması yapılabilir fakat aşının içindeki en az bir tipe karşı etkinliğinin olmadığı veya azaldığı HPV testi ile bakılarak bilinmelidir.

Siğil tedavisi, Kondilom Koterizasyonu Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Siğil tedavisi, Kondilom koterizasyonu tecrübeli ellerde kolay ve güvenli bir işlemlerdir. Bu konudaki en doğru ve en net bilgiyi almak için önce doktorunuzu seçip ön muayenenizi olmalı ve daha sonra sorununuza en iyi çözüm önerisini alarak fiyat bilgisine sahip olabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi